מידע ויעוץ על הפלה
073-7689215
אודות    |    רופאים להפלה    |    מרפאות להפלה    |    הפלה פרטית    |    הפלה בבית חולים    |    תשובות    |    מידע    |    חדשות    |    יצירת קשר

פרק 4: הפסקת הריון כירורגית באמצעות גרידה

הרחם עשוי מכמה שכבות, השכבה החיצונית של הרחם נקראת רירית הרחם, והיא זו אשר עוברת את השינויים המתרחשים במהלך המחזור. כאשר הגוף מכין עצמו לקראת ההיריון, מתעבה אותה רירית בכלי דם ובדם. הווסת היא למעשה כלי הדם הנפרדים מהחלק הקבוע של הרירית שנותר ברחם והדם שגדש אותם. במהלך גרידה המתבצעת בעת הפסקת הריון כירורגית, מוצא אותו חלק מעובה שנוצר על הרירית ויחד עמו מוצא כל תוכן נוסף שקיים ברחם.

חשוב לציין כי תהליך גרידה מתבצע במקרים שונים ומהווה הליך מוכר ושגור:
לקיחת דגימה מתוך רירית הרחם עבור אבחון גינקולוגי, אופציה המשמשת להסרת גידולים מזעריים, פינוי תכולת הרחם לאחר הפלה שהתרחשה באורח טבעי, וכאמור עבור הפלה מלאכותית באמצעות ניתוח, אם משום שמדובר בהיריון שאינו תקין ואם על פי בחירת המטופלת.

רגע לפני- ההרדמה

על המטופלת להגיע אל בית החולים לאחר צום של שש שעות. ההליך מתבצע לאחר הרדמה כללית המבוצעת דרך הווריד. ההרדמה מכילה חומר מאלחש ומרגיע חרדה ואינו פוגע בתהליך הנשימה הטבעי (המטופלת נושמת בכוחות עצמה ולכן אין צורך בהחדרת קנה אוויר אל הגרון כבהליכים כירורגיים אחרים). זיכרון התהליך עצמו אינו נרשם במוח.

קיימת אפשרות לביצוע גרידה ללא הרדמה מלאה אלא על ידי הרדמה חלקית של אזור צוואר הרחם. הכאב מופחת אך תיתכן תחושה בלתי נעימה, ההרדמה אינה מסייעת להקלה בתחושת החרדה וזיכרון האירוע יישמר.

כיצד מתבצעת הפסקת הריון כירורגית הלכה למעשה?

המטופלת תחתום על מסמך המעיד על הסכמתה להליך וההרדמה תבוצע. על מנת לפתוח את הנרתיק כדי לבצע גרידה יבצע המנתח שימוש באביזר עשוי מתכת שתפקידו להרחיב את צוואר בהתאם לגיל ההיריון.
חשוב לציין כי קיימים פרמטרים נוספים מעבר לגיל ההיריון שקובעים באילו אביזרים יעשה שימוש בעת ההליך. ההיסטוריה הבריאותית נבדקת (הריונות, לידות והפלות בעבר), ושיקול דעתו המקצועית של המנתח נלקח בחשבון. מעבר לשימוש באביזר המרחיב את צוואר הרחם ייתכן והמנתח יבחר לעשות שימוש גם בחומרים מרחיבים אחרים המוחדרים אל הרחם עצמו לפני ההליך.

אל הרחם תוחדר צינורית המחוברת למשאבה שיוצרת וואקום. התכולה תנוקז החוצה על ידי צינורית זו. כדי לוודא כי הרחם אכן נקי יוחדר מכשיר עשוי מתכת אל הרחם ויגרד את דפנות הרחם בעדינות. מכשיר האולטרסאונד מלווה ברוב המקרים, את ההליך כדי לשמור על פעילות תקינה.

בתום ההליך, לאחר כרבע שעה, מועברת המטופלת אל חדר ההתאוששות למחצית השעה בה מוודא הצוות הרפואי כי האירוע עבר בהצלחה. לאחר מכן מועברת המטופלת אל חדר נוסף בו היא שוהה כשעה וחצי. על מטופלות בעלות סוג דם RH שלילי לקבל זריקת אנטי D. בתום ההליך כולו משוחררת המטופלת אל ביתה.

מהן תופעות הלוואי המלוות הפלה באמצעות גרידה?

ייתכן דימום המזכיר ווסת, ייתכנו הפרשות נוספות וכאבי בטן. ניתן לעשות שימוש בחומרים לשיכוך הכאב ומומלץ לנוח שלושה ימים לפחות. על המטופלת ליטול אנטיביוטיקה על פי הוראות הצוות הרפואי כדי למנוע זיהומים אפשריים. תופעות הלוואי אמורות להיעלם לאחר כשבוע. המחזור החודשי אמור לחזור למסלולו האינדיווידואלי של המטופלת, וחודש וחצי לאחר הניתוח אמורה הווסת להופיע. לאחר 30-15 יום נדרשת ביקורת רופא מטפל.

האם קיימים סיבוכים בהליך זה?

99% ממקרי גרידה אינם מלווים בסיבוכים, אך ככל הליך כירורגי קיימות גם האפשריות הבאות: דימום, חור ברחם, הצטברות קרישים ברחם וזיהום. יש להיות ערים לכאבים חזקים, לדימום חזק, לחום, לנפיחות, לריח רע הנובע מהפרשות. אין מחקרים המוכיחים במפורש כי הליך כירורגי זה מייצר סיכון או בעייתיות בהריונות הבאים.


לאחר שהבנו כיצד מתבצע תהליך הפסקת הריון בגרידה או שאיבה, נרחיב בפרק הבא על תופעות לוואי של הפלה מלאכותיתקטגוריה: המדריך להפלה והפסקת הריון

המדריך להפלה והפסקת הריון
פרק 6: איך לבחור שיטה להפסקת היריון?

פרק 6: איך לבחור שיטה להפסקת היריון?
קיימות שתי דרכים מוכרות להפסקת הריון ולכל דרך ישנן יתרונות וחסרונות. בין אם בוחרים לעבור הפלה באמצעות כדורים או דרך פעולה כירורגית חשוב להבין טוב את ההליכים, על מנת להגיע להחלטה הטובה והמתאימה ביותר. בנוסף, חשוב להתייעץ עם רופא ולשמוע את חוות דעתו בנוגע לביצוע הפסקת ההיריון בדרך שתהיה הטובה ביותר מבחינה בריאותית. חשוב לדעת שהפלה בכדורים אפשרית רק עד השבוע השביעי של ההיריון ואינה רלוונטית עבור מי שנמצאת בשלבי הריון מתקדמים יותר, ולכן ניתן יהיה להפסיק את ההיריון במקרה זה רק על ידי פעולה כירורגית.
קרא/י המשך

פרק 5: האם יש תופעות לוואי לאחר הפלה מלאכותית?

פרק 5: האם יש תופעות לוואי לאחר הפלה מלאכותית?
הפלה מלאכותית כרוכה לעתים בתופעות לוואי וככל הליך ניתוחי ותרופתי קיים סיכון מסוים לסיבוכים. הן השיטה להפסקת הריון בעזרת כדורים והן השיטה הכירורגית נחשבות בטוחות, אך חשוב כי כל אישה העומדת בפני הפלה תכיר את כל ההליכים הרפואיים ותתייעץ עם רופא על מנת לבחור את השיטה המתאימה והעדיפה ביותר עבורה.
קרא/י המשך

פרק 1: על הפלה ושיטות להפסקת הריון

פרק 1: על הפלה ושיטות להפסקת הריון
כניסה להיריון לא מתוכנן אינה פשוטה עבור רוב הנשים ותחושת הבלבול שבהתמודדות עם הריון לא צפוי מפתיעה, ועל כן, חשוב לקבל החלטה גורלית תוך פרק זמן קצר. חשוב לא להדחיק את ההיריון ולפנות לטיפול בהקדם האפשרי. יש לזכור שככל שמטפלים במצב בשלב מוקדם יותר, סיכויי ההצלחה עולים והסיכון לסיבוכים יורד.
קרא/י המשך

פרק 9: הפלה פרטית או בבית חולים?

פרק 9: הפלה פרטית או בבית חולים?
אישה הרה העומדת בפני תהליך הפסקת הריון יכולה לבחור לבצע את ההפלה במרפאות שונות המציעות שירותי הפסקת הריון בכדורים או הפלה בגרידה וכן בבתי חולים ציבוריים. לכל אחד מהמקומות ישנן יתרונות וחסרונות שנפרט בפרק זה.
קרא/י המשך

פרק 11: התמודדות עם הריון לא רצוי

פרק 11: התמודדות עם הריון לא רצוי
ישנן סיבות רבות ומגוונות להריון בלתי רצוי. למשל אמצעי מניעה שנשכחו או לא פעלו כיאות או אונס. בכל מקרה הריון בלתי רצוי מעלה את הדילמה הקשה והבלתי נמנעת של ההחלטה על המשך ההריון. להחלטה זו יש השלכות הרות גורל ולעתים הדילמה הענקית הזו מוטלת על כתפיה של נערה רכה.
קרא/י המשך

פרק 8: מחיר הפסקת הריון - כמה עולה הפלה?

פרק 8: מחיר הפסקת הריון - כמה עולה הפלה?
במדינת ישראל הפלה יכולה להתבצע רק לפי החוק ולאחר שהאישה קיבלה את אישורה של ועדה להפסקת הריון המתכנסת בבתי החולים במדינה. נשים רבות העומדות בפני ביצוע הפלה שואלות מהי עלות ההפלה והתשובה לכך נמצאת בפרק זה.
קרא/י המשך

פרק 7: ועדה להפסקת הריון

פרק 7: ועדה להפסקת הריון
על מנת לבצע הפסקת הריון במדינת ישראל חובה תחילה לעבור ועדה להפסקת הריון. הוועדות מתכנסות במוסדות רפואיים מוכרים, ברובם בתי חולים ממשלתיים וכן בתי חולים פרטיים. הוועדה לענייני הריון כוללת שני רופאים מומחים ועובדת סוציאלית.
קרא/י המשך

פרק 3: הפלה תרופתית - הפסקת הריון עם כדורים

פרק 3: הפלה תרופתית - הפסקת הריון עם כדורים
הפסקת הריון תרופתית הינה הפלה מלאכותית בעזרת תרופות וללא התערבות כירורגית. זוהי שיטה חדשנית למדי להפסקת הריון המיועדת למטופלות הנמצאות בשלבי ההיריון ההתחלתיים. הפסקת הריון על ידי כדורים ניתנת לביצוע במשך 49 הימים הראשונים להריון ולפעולה זו שיעורי הצלחה של 95 אחוזים.
קרא/י המשך

פרק 2: מהי הפסקת הריון מלאכותית?

פרק 2: מהי הפסקת הריון מלאכותית?
הפלה היא פעולה או הוצאה של התוכן ההריוני הכולל בתוכו את העובר, השליה והקרומים באופן טבעי או באופן יזום. קיימים שני סוגי הפלות: הפלה טבעית והפלה מלאכותית.
קרא/י המשך

בחרי היכן את שוקלת לעשות הפלה
הפלות באזור המרכז
הפלה בתל-אביב
הפלה ברחובות
הפלה בראשון לציון
הפלה בנס ציונה
הפלה בנתניה
הפלה ברמת גן
הפלה בחולון
הפלות באזור הצפון
הפלות בחיפה
הפלות בטבריה
הפלות בעפולה
הפלות בחדרה
הפלות באזור הדרום
הפלות באשקלון
הפלות בבאר שבע
הפלות בקריית גת
הפלות באילת
הפלות באזור ירושלים
הפלות בירושלים
הפלות במודיעין
הפלות בבית שמש
רופא? מעוניין להירשם לאינדקס הרופאים? לחץ כאן!
מידע בנושא הפלה כתבות מומלצות חדשות בתחום ההפלות המדריך להפסקת הריון רופאים להפלות קישורים חשובים
הפלה פרטית
כמה עולה הפלה?
ועדה להפסקת הריון
הפלה בכדורים
הפלה פרטית או ציבורית
תהליך ביצוע הפלה
מהם השיקולים בהחלטה על הפסקת הריון?
הפסקת הריון תרופתית או גרידה? כיצד לבחור?
הפסקת הריון באמצעות גלולת החודש שאחרי?
מגמת ירידה בשיעור הנשים הפונות להפלה מלאכותית
מהי הפסקת הריון מלאכותית
מידע על הפסקת הריון תרופתית
תופעות לוואי לאחר הפלה
מחירי הפלה
הפסקת הריון מאוחרת
התמודדות עם הריון לא רצוי
הפלה במרכז
הפלה בצפון
הפלה בדרום
הפלות בירושלים
הפלה בתל אביב
הפלה ברחובות
הפלה פרטית
הפלה בבתי חולים
שאלות ותשובות בנושא הפלות
שיטות להפסקת הריון
צרו עמנו קשר
Abortion
Аборт
الإجهاض
כל הזכויות שמורות לפורטל רפואי להפלות והפסקת הריון ©2019

למידע נוסף 073-7689215

זמינים לייעוץ ומידע. התקשרי 073-7689215 או השאירי פרטים
* שם פרטי: * טלפון: