מידע ויעוץ על הפלה
073-7689215
אודות    |    רופאים להפלה    |    מרפאות להפלה    |    הפלה פרטית    |    הפלה בבית חולים    |    תשובות    |    מידע    |    חדשות    |    יצירת קשר
מחקר: אחוזי חרטה בקרב נשים שעברו הפלה

מחקר: אחוזי חרטה בקרב נשים שעברו הפלה

ההחלטה האם לבצע הפלה היא לרוב החלטה מהותית וקשה. נשים רבות מתלבטות בינן לבין עצמן ויחד עם בן הזוג, מתייעצות עם גורמים רפואיים ומקצועיים, מלוות על ידי גורמים בתחום הנפשי ומקבלות החלטה לבצע את ההליך רק לאחר לא מעט קשיים. הנסיבות שמביאות נשים בכל רחבי העולם לבצע בסופו של דבר הפלה משתנות ומגוונות. הן אישיות, זוגיות, נסיבתיות ויכולות להיות גם רפואיות ונפשיות. כל התלבטות, מכל סיבה שהיא, מביאה איתה גם את החשש מחרטה. 

עם זאת, מחקר שנערך לפני מספר חודשים ופורסם במגזין האקדמי Plos One מבית הספריה הציבורית למדע מביא נתונים מעניינים לגבי אחוזי החרטה בקרב נשים שעברו הליך של הפלה או הפסקת הריון. המחקר שנערך על ידי חוקרים בבית הספר לרפואה בסן פרנסיסקו קובע כי 95% מהנשים שעברו את חוויית ההפלה לא הרגישו חרטה לאחר מכן. 

53% מהנשים: החלטה קשה אך נכונה

המחקר בדק במשך שלוש שנים 670 נשים שעברו הפלה מסיבות שונות. כל אחת מהנשים נשאלה על חוויית ההפלה האישית שלה ונימקה את הסיבות להחלטה להפסיק את ההריון. הנשים הגיעו ממגוון קהילות ואוכלוסיות ומרמות סוציו-אקונומיות שונות. 

53% מהנשאלות הגדירו את ההחלטה להפסיק את ההריון כהחלטה מורכבת וקשה מאד. הן הביאו לידי ביטוי בתחקירים את הקושי וההתלבטות שליוו את ההחלטה אך במקרים רבים, כפי שמגלה המחקר, בסופו של דבר לא הרגישו חרטה לאחר ההפלה עצמה. 26% מהנשאלות הצהירו שלא הרגישו שההחלטה להפיל השפיעה עליהן בסופו של דבר באופן רגשי. 

המחקר שנערך בסן פרנסיסקו הביא לידי ביטוי גם סיבות שונות להפלות. כ-40% מהנחקרות סיפרו שהשיקול האם לבצע הפלה התבסס על נושאים כלכליים. 36% מהנשאלות סיפרו שביצעו את ההפלה בגלל שלא הרגישו מוכנות להפוך לאימהות. יתר הנשים החליטו להפיל מסיבות אחרות. 

החלטה שאינה מעוררת חרטה גם לאחר שנים

המחקר שנפרש על פני שלוש שנים כלל תשאול של נשים שעברו הפלה בתקופות שונות של חייהן. חלק מהנשים נשאלו על ההחלטה האם לבצע הפלה לאחר שלוש שנים ויותר מאז הפסקת ההריון. אצל רובן לא נראתה חרטה גם לאחר תקופה ארוכה. 

למרות תוצאות המחקר הכמעט מובהקות, חשוב לציין שרוב הנשים סיפרו על כאב ותחושות עצב קשות לאחר ההפלה, אבל יחד עם זאת היו מודעות לקשיים ולהתלבטויות שהביאו להחלטה לבצע את ההליך ואינן מתחרטות על כך בראייה לאחור. 

הסטיגמה יוצרת חרטה וקושי אך התחושה היא אינדיבידואלית

לפי המחקר, הסטיגמות על הפלות והפרסומים השליליים השונים שלעיתים מלווים את נושא ההפלות, פרסומים שמופקים על ידי ארגונים שונים, יכולים ליצור תחושת חרטה וקשיים אצל נשים שמתלבטות בהחלטה האם להפיל או לא להפיל. עם זאת, נשים שביצעו את ההפלה לאחר שיקול רב וקיבלו סיוע נפשי ורפואי לאורך התהליך הרגישו לאחריו שהן אינן מתחרטות והן שלמות עם ההחלטה. 

העובדה ש-11 מדינות בארצות הברית מחייבות נשים שרוצות לעבור הפלה לקבל תמיכה וסיוע נפשי לאורך התהליך מקבלת את החיזוק שלה באמצעות מחקר זה. מחקרים שעסקו בתגובות של נשים להפלות שעברו גילו שנשים שלא עוברות את התהליך עם תמיכה משפחתית או סיוע מקצועי של גורמים מתמחים יכולות לסבול מתופעות שונות, ביניהן דכאון, עצב, חוסר יכולת לתפקד, התבודדות ועוד. 

המחקר הזה מגיע לאחר שנים בהן ההנחה הרווחת הייתה כי נשים שעוברות הפלה נוטות יותר לחרטות ולהלקאה עצמית לאחר המעשה, הנחה שהתבססה בין היתר על מחקרים שמימנו גופים שהתנגדו להפלות. בשורה התחתונה, כך אומרים החוקרים, אין החלטה חד משמעית לגבי ההשפעה הנפשית של ההפלה על נשים, שכן כל אישה יכולה להתמודד עם התחושות האישיות שלה בצורה אחרת ולכן מבחינת ההשפעה הרגשית אין מסקנה חד משמעית. קטגוריה: חדשות על הפלה והפסקת הריון

חדשות על הפלה והפסקת הריון
גלולת הבוקר שאחרי: 6 מיתוסים והעובדות שמאחוריהם

גלולת הבוקר שאחרי: 6 מיתוסים והעובדות שמאחוריהם
מלמדים אותנו להיות חכמות ולהיערך מראש לכל סיטואציה אפשרית, רומנטית יותר או פחות. מספרים לנו שיש אמצעים להגן על עצמנו וממליצים (ובצדק) להשתמש בהם במידה ואנחנו לא רוצות להיכנס להריון.
קרא/י המשך

כל מה שאת צריכה לדעת על הפלות: מילון המונחים המלא

כל מה שאת צריכה לדעת על הפלות: מילון המונחים המלא
כל אישה שמתמודדת עם השאלה האם לבצע הפלה או לא עוברת תהליך לא פשוט ועמוס בהתחבטויות. עולם המונחים שמלווה לעיתים את הנושא הוא סבוך ולא ברור מאליו. ריכזנו את כל המונחים לתוך מילון אחד בו נמצא כל מה שאת צריכה לדעת.
קרא/י המשך

דו

דו"ח: יותר הפלות במדינות שבהן ההליך לא חוקי
לפי המחקר שנערך על ידי ארגון הבריאות העולמי, מצטיירת תמונה מובהקת של ההתייחסות להפלות בתחילת המאה ה-21, באיזורים שונים בעולם.
קרא/י המשך

ירידה של 25% בשיעור ההפלות בישראל ב-25 שנה האחרונות

ירידה של 25% בשיעור ההפלות בישראל ב-25 שנה האחרונות
שיעור הפסקות ההריון בישראל ירד דרסטית ב-25 שנה האחרונות. ביחס למדינות מערב אירופה ישראל היא במקום שני מהסוף בשיעור ההפלות. מהן הסיבות המרכזיות שבגינן נשים דיווחו על ההחלטה להפסיק הריון ומהו הסבר אפשרי לפער בין ישראל לשאר המדינות?
קרא/י המשך

האם סין נגד ביצוע הפלה? מעודדים ילודה בסין

האם סין נגד ביצוע הפלה? מעודדים ילודה בסין
מדיניות חדשה בנושא פיקוח על הילודה. הפעם מכיוון מפתיע ביותר. האוכלוסיה בסין מזדקנת. הפתרון שמצאה הממשלה היא קידום ואף כפיה של ילד. בעבר סין עודד הפסקת הריון בקרב תושבה עקב התפוצצות אוכלוסין. כיום סין פועלת בדיוק להפך. האם המהלך מוסרי? האם הוא חוקי.
קרא/י המשך

חוק ההפלות החדש באירלנד - הרשיות מנעו הפלה ואילצו אישה ללדת בשבוע ה-25

חוק ההפלות החדש באירלנד - הרשיות מנעו הפלה ואילצו אישה ללדת בשבוע ה-25
המקרה המצמרר אשר חושף את הפגמים בחוק ההפלות החדש במדינה הקתולית המאפשרת הפלות רק במקרים מעטים.
קרא/י המשך

סיפורה של הרופאה שיצאה למסע עולמי לקידום הפלות בטוחות

סיפורה של הרופאה שיצאה למסע עולמי לקידום הפלות בטוחות
בכל עשר דקות מתה ברחבי העולם אשה בגלל סיבוך של הפסקת הריון, שנעשתה באופן לא חוקי. 52,560 נשים בשנה. ארגון Women On Waves שם לו למטרה להחזיר לנשים את הזכות על גופן בכל העולם ע"י שימוש בנתיבים הפרוצים של החוק הבינלאומי.
קרא/י המשך

אושרו 97% מבקשות ההפלה שהוגשו בשנה שעברה

אושרו 97% מבקשות ההפלה שהוגשו בשנה שעברה
הדו"ח השנתי להפסקות הריון הצביע על כך שמתוך 21,689 בקשות להפסקת הריון שהוגשו השנה, רובן המוחלט של הבקשות נענה בחיוב.
קרא/י המשך

האם מימון הפלות היא החלטה שגויה?

האם מימון הפלות היא החלטה שגויה?
החלטת המדינה לממן הפסקות הריון גם ללא סיבה רפואית נוצרה על מנת להקל על חייהם של נשים צעירות הרוצות לבצע הפלה, אך ההחלטה גם עוררה מתנגדים רבים טוענים כי ההחלטה בעייתית ויכולה להזיק לנשים עצמן.
קרא/י המשך

איך מתמודדים עם הריון בלתי רצוי?

איך מתמודדים עם הריון בלתי רצוי?
הריון בלתי רצוי מעמיד את האישה ההרה בפני מצב לא פשוט ודורש ממנה לקבל הכרעה בעלת השלכות נפשיות, זוגיות, כלכליות ואף גופניות. מה עושים במקרה כזה ומהו התהליך הצפוי לאישה שבוחרת לבצע הפסקת הריון?
קרא/י המשך

בחרי היכן את שוקלת לעשות הפלה
הפלות באזור המרכז
הפלה בתל-אביב
הפלה ברחובות
הפלה בראשון לציון
הפלה בנס ציונה
הפלה בנתניה
הפלה ברמת גן
הפלה בחולון
הפלות באזור הצפון
הפלות בחיפה
הפלות בטבריה
הפלות בעפולה
הפלות בחדרה
הפלות באזור הדרום
הפלות באשקלון
הפלות בבאר שבע
הפלות בקריית גת
הפלות באילת
הפלות באזור ירושלים
הפלות בירושלים
הפלות במודיעין
הפלות בבית שמש
רופא? מעוניין להירשם לאינדקס הרופאים? לחץ כאן!
מידע בנושא הפלה כתבות מומלצות חדשות בתחום ההפלות המדריך להפסקת הריון רופאים להפלות קישורים חשובים
הפלה פרטית
כמה עולה הפלה?
ועדה להפסקת הריון
הפלה בכדורים
הפלה פרטית או ציבורית
תהליך ביצוע הפלה
מהם השיקולים בהחלטה על הפסקת הריון?
הפסקת הריון תרופתית או גרידה? כיצד לבחור?
הפסקת הריון באמצעות גלולת החודש שאחרי?
מגמת ירידה בשיעור הנשים הפונות להפלה מלאכותית
מהי הפסקת הריון מלאכותית
מידע על הפסקת הריון תרופתית
תופעות לוואי לאחר הפלה
מחירי הפלה
הפסקת הריון מאוחרת
התמודדות עם הריון לא רצוי
הפלה במרכז
הפלה בצפון
הפלה בדרום
הפלות בירושלים
הפלה בתל אביב
הפלה ברחובות
הפלה פרטית
הפלה בבתי חולים
שאלות ותשובות בנושא הפלות
שיטות להפסקת הריון
צרו עמנו קשר
Abortion
Аборт
الإجهاض
כל הזכויות שמורות לפורטל רפואי להפלות והפסקת הריון ©2019

למידע נוסף 073-7689215

זמינים לייעוץ ומידע. התקשרי 073-7689215 או השאירי פרטים
* שם פרטי: * טלפון: